On March 21, 2025, the Armenian State University of Economics (ASUE) hosted the “Formula for a Successful Career” panel discussion, bringing together industry leaders to share insights on career development and success strategies. Among the distinguished speakers was Vachik Gevorgyan, the executive director of Apricot Capital CJSC, who participated in a panel discussion on a […]
Apricot Capital, a leading Armenian investment company, is happy to be the investment partner of the Doing Digital Forum (DDF) 2025. This year’s forum, taking place on April 3rd in Yerevan, will center on the theme of “The Future of Money”. “The DDF is a valuable platform for gaining insights from diverse experts and exchanging […]
One year ago, in January 2024, the US Securities and Exchange Commission (SEC) made the historic decision to allow Bitcoin exchange-traded funds (ETFs) to be listed on US stock exchanges. In an interview with NEWS.am, Apricot Capital’s Executive Director, Vachik Gevorgyan, discussed the performance and future prospects of these ETFs. He also spoke about the […]
Apricot Capital, a leading investment firm in Armenia, is summarizing the successful year of 2024, which was marked by significant growth, industry recognition, and a commitment to developing financial literacy and innovation.
In November 2024, Apricot Capital, together with partner universities, organized interactive masterclasses with the title “Investments: Why, When, How?” for their students and staff.
From October 4 to 6, 2024, Apricot Capital, a leading Armenian investment company, exhibited at DigiTec Expo 2024, the region’s largest annual technology event.
Every Thursday, the "Investor's Brief" will be featured on the NEWS.am website and YouTube channel, providing viewers with a weekly dose of news on the global financial markets.
Apricot Capital and the French University in Armenia (UFAR) signed a partnership agreement today, launching a number of collaborative initiatives, including a scholarship program and masterclasses.
Apricot Capital, a leading investment company, proudly served as the investment partner for the second consecutive year at the Doing Digital Forum held in Yerevan on April 3, 2024.
The opening of a newly renovated classroom took place at the Armenian State University of Economics (ASUE), made possible through the generous support of Apricot Capital, a leading Armenian investment company.
A key goal of the association is to facilitate the adoption of contemporary innovative solutions, introduce new financial tools and mechanisms, and elevate Armenia's financial market to a higher qualitative standard.
The purpose of the cooperation between Yerevan State University (YSU) and Apricot Capital is to contribute to the implementation of collaborative educational and scientific research programs through joint efforts, experiences, and resources.