Էպիզոդ #1 Ինչո՞ւ կատարել ներդումներ | զրույց Էփրիքոթ Կապիտալի գործադիր տնօրեն Վաչիկ Գևորգյանի հետ
Ներկայացնում ենք Էփրիքոթ Ակադեմիա մեր նախաձեռնության նոր բաղադրիչը՝ Apricot talks խելացի ներդրողի փոդքասթը։
Երբևէ ինքներդ Ձեզ հարցրե՞լ եք «Բայց ինչպե՞ս են մարդիկ իրականում գումար վաստակում ներդրումներով»: Այս հարցին մեկ պատասխան չկա. ներդրումներով գումար վաստակելու եղանակը տարբեր է և կախված է ներդրողի նպատակներից: Մեր Հարց ու պատասխան Էփրիքոթի հետ շարքում կուսումնասիրենք ամենատարածված սցենարներից մի քանիսը, և թե ինչպես են մարդիկ ներդրումներ անում դրանցից յուրաքանչյուրի դեպքում:
Այս հոդվածում կուսումնասիրենք այն մարդկանց օրինակը, ովքեր ունեն խնայողություններ և ցանկանում են կառավարել դրանք, որպեսզի գնաճի պատճառով ժամանակի ընթացքում դրանք չկորցնեն իրենց արժեքը, ինչպես նաև հնարավորություն ունենան աճելու: Նման ներդրողները կարող են որոշել ներդրումներ կատարել պետական պարտատոմսերում:
Նման նպատակը ներդրումային լեզվով կոչվում է «Կապիտալի պահպանում»:
Ինչպե՞ս են աշխատում պարտատոմսերը
Պատկերացրեք, որ պարտատոմսը վարկի պես մի բան է, որը դուք տալիս եք կառավարությանը (կամ կորպորատիվ պարտատոմսերի դեպքում` ընկերությանը): Ձեր ներդրման դիմաց կառավարությունը համաձայնում է վերադարձնել Ձեզ ներդրած գումարը, ինչպես նաև վճարել կանոնավոր տոկոսավճարները որոշակի ժամանակահատվածում: Պարտատոմսերի մասին կարող եք իմանալ ավելին այստեղ: